пʼятниця, 28 листопада 2014 р.

Тема: «Місцеве самоврядування в Україні».

Мета:  Розкрити структуру й діяльність органів місцевого             самоврядування, навчити учнів розрізняти повноваження центральної та місцевої влади, органів місцевого самоврядування, оцінювати рівень
відповідальності діяльності органів влади, основним завданням місцевого самоврядування й ознакам демократії. Характеризувати місцеве самоврядування як особливу форму публічної влади, визначати характерні риси громадського та місцевого самоврядування, співвідносити статті Європейської Хартії місцевого          самоврядування та українські законодавчі акти про місцеве самоврядування.
Розвивати в учнів уміння аналізувати, зіставляти, робити висновки, удосконалювати творчо – пошукову діяльність, вміння розкривати суть певної проблеми, надати змогу самому учневі  «обирати знання» з різних наук.
 Виховувати в учнів повагу до органів державної влади та їх діяльності, вчити учнів визначати найдоцільнішій шлях вирішення життєвих проблем, формувати соціальну активність учнів.
      Очікуванні результати:
           Після цього уроку учні зможуть:
-      розповідати про завдання, структуру й діяльність органів місцевого самоврядування;
-      розрізняти повноваження центральної та місцевої влади, органів місцевого самоврядування;
-      застосовувати набуті знання та вміння для розв’язання правових задач, виконання творчих завдань.
-      характеризувати нормативно – правові документи, в яких закріплені стандарти для регулювання та гарантування прав органів місцевої влади, місцевого самоврядування;
-      отримати задоволення від змісту та форм роботи на уроці;
-      здійснювати самооцінку власних досліджень з теми. 
Тип уроку: комбінований з елементами інтерактивних технологій
      Форма уроку: прес – конференція
      Методико – дидактичне забезпечення уроку:
    Наровлянський О.Д. Правознавство. Підручник 10 кл. К.: Грамота. 2010, Конституція України. Розділ ХI «Місцеве самоврядування» (на кожній парті), фрагменти зі статей 9, 13 Закону України «Про місцеве самоврядування», Харченко А.Г. Основи правознавства. Словник – довідник.- Харьків: Країна мрій, 2006/
Поняття і терміни: самоврядування, місцеве самоврядування, органи місцевого самоврядування, місцеві органи державної влади, громада, територіальна громада, виконавчий комітет ради.

                            

                                Підготовчий етап
Підготовка до такого уроку починається заздалегідь, за 10-14 днів, оголошується тема, день і час конференції. Визначаються учасники конференції. Всі учні отримують випереджувальні завдання до теми (випереджальні завдання сприяють  формуванню ключової компетентності вміння вчитись; мовленнєвої, логічної, аксеологічної предметних компетентностей):
1.           Опрацювати тему підручника» Органи виконавчої влади в Україні. Місцеве самоврядування», підготувати запитання до голови сільської ради на які ви в ході уроку хотіли б одержати відповіді по темі: «Місцеве самоврядування в Україні».
2.            Учитель доповнює пропозиції учнів. Наголошує, що дати
відповідь на поставлені  питання є завданням уроку.
3.           Проблемне завдання:
Органи місцевого самоврядування та місцеві органи державної влади: баланс повноважень чи двовладдя.
Під час відповіді користуйтесь методом «Прес», який дає можливість навчитися формулювати та висловлювати свою думку з дискусійного питання аргументовано, в чіткій та стислій формі, впливати на думку
ваших співрозмовників. Щоб бути чіткими та переконливими, ваше висловлювання повинно мати таку структуру й етапи:
I.             Позиція: почніть зі слів:Я вважаю, що…» та висловіть свою думку, поясніть, у чому полягає ваша точка зору.
II.          Обґрунтування: використовуючи слова «…тому, що…», наведіть причину появи цієї думки, тобто поясніть, на чому ґрунтуються докази на підтримку  вашої позиції.
III.       Приклад: продовжуйте висловлювання словом: «наприклад…» та наведіть факти, дані, що підтверджують вашу позицію. Висновки: закінчіть висловлювання «Отже(тому), я вважаю…»; узагальніть       свою думку, зробіть висновок. У своєму виступі, якщо це доречно, використовуйте:
-       історичні документи;
-       думки експертів;
-       закони України;
-       інші допоміжні матеріали.
Захищаючи свою позицію, намагайтесь дотримуватися структури методу «прес». 

3. Взяти інтерв’ю у депутата сільської ради з вашої вулиці на якій ви живите, заповнити анкету і написати есе-твір на тему «Справжній обранець народу – який він?».

Хід уроку

II етап уроку
1.           Екскурсія в робочі кабінети голови та секретаря сільської ради.
Учні мали змогу не лише побачити, де і як працюють лідери органів місцевого самоврядування, а й поспілкуватися з представниками місцевої влади, поставити їм запитання: «Шановний голово! Що нового плануєте започаткувати в рідному селі?».
2.           Показ комп’ютерної презентації
3.           III етап уроку.
Проведення прес – конференції.
1.           Вступне слово вчителя.
 (допомагає формувати самоосвітню, загальнокультурну,   громадянську ключові компетентності)
 Прес – конференція розпочалася зі звернення до учнів:
 «Шановні учасники  прес-конференції! Сьогодні ми
будемо обговорювати тему:«Місцеве самоврядування в Україні».
Ви зможете не тільки опонувати нові знання, а й розвинути багато корисних умінь і навичок, які знадобляться вам не тільки в «дорослому житті», а й сьогодні, адже ви вже дорослі. Ви зможете по новому подивитися на проблеми політичного, державного і громадського життя, знайти інтерес і сенс в активній громадянській залученості.
Сподіваємося, що цей урок, за мудрим висловом індійського філософа, «може змінити течію річки вашого життя».
2. Виступ голови сільської ради з повідомленням про демократичні процеси на місцевому рівні. (основний доповідач)
2.           Виступ секретаря сільської ради (доповідач).
3.           Учні – кореспонденти задають питання доповідачеві:
Скажіть, будь ласка, які повноваження органів місцевого самоврядування? Якими нормативно – правовими актами регулюється діяльність органів місцевого самоврядування?
 -    Виконавчими органами сільської ради є їх виконавчі комітети. Кому вони підконтрольні і підзвітні?
-          Скільки комісій і які є в раді? Хто їх очолює і як вони працюють? Які питання розглядають?
-          Що є матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування?
-          Чи створено органи самоврядування по вулицях села?
-          Назвіть, будь ласка, строк повноважень та вимоги до кандидатів в депутати органів місцевого самоврядування?
-       Які повноваження секретаря сільської ради? Як Ви збираєтесь залучити громадян до активної співпраці з органами місцевого самоврядування?
-           Як співвідноситься компетенція органів місцевого самоврядування і органів державної виконавчої влади?
-           Я живу на вулиці,  де найболючою проблемою є водопостачання. Чи ставилося питання на сесії сільської ради про будівництво водогону і яке рішення було прийнято?
-           Які заходи вживають органи місцевої виконавчої влади для життєзабезпечення населення.
-           Як Ви гадаєте, компетенція органів місцевого самоврядування в демократичній державі має поступово розширюватися чи звужуватися?
-У лютому 1992 року виборча більшість обрала Вас на посаду сільського голови,  і вже протягом п’яти скликань очолюєте сільську громаду. Що потрібно для того, щоб так довіряла громада?
      IV. Заключний етап уроку
      Підсумок уроку.
      Слово вчителя
   Сьогодні ми завершили обговорення теми: «Місцеве   самоврядування в Україні». Її матеріал був спрямований на те, щоб допомогти вам зрозуміти, що місцеві органи влади є важливою складовою демократичної, правової державності в Україні. Їх належне
функціонування забезпечує децентралізацію влади, розширення      можливостей громадян в управлінні державою, реалізацію права населення відповідної території самостійно  вирішувати в межах Конституції та законів України питання місцевого значення. Живучи в суспільстві, людина завдячує йому всім. Тому її обов’язок як громадянина полягає не тільки в тому, щоб узгоджувати свої дії з існуючими у ньому нормами та законами, але й у тому, щоб намагатися цими діями принести користь суспільству, зробити його кращим ніж воно є. Бути справжнім громадянином, займати чітку позицію. Ви – молоде покоління громадян України. І саме від вас залежить ваше майбутнє, від вашої освіченості, активної життєвої позиції. І як не буде вас розумних, досвідчених, добрих, людяних, то не буде майбутнього у нашій державі.
V. Інструктаж з виконання домашнього завдання.
   Диференційоване домашнє завдання (диференційовані завдання допомагають формувати самоосвітню,загальнокультурну, громадянську, соціальну ключові компетентності та інформаційну, логічну, аксіологічну предметні компетентності).
   Обов’зкова частина
1.           Повторити тему: Місцеве самоврядування в Україні»
2.           Підготуватися до дискусії по проблемі: «Органи місцевого самоврядування та місцеві органи державної влади: баланс повноважень чи двовладдя».
3.           Скласти сенкан (сприяє формуванню ключових компетентностей вміння вчитись і загальнокультурної) до понять: місцеве самоврядування, територіальна громада.
Додаткові запитання для допитливих:
1.Скласти короткі запитання по проблемі дискусії для запитань товаришам на наступному уроці.
2.У вигляді есе, листів друзям поділіться вашими враженнями про найбільш цікаві епізоди конференції.




четвер, 27 листопада 2014 р.

Тема уроку: Трудовий договір, його зміст, форми і терміни укладання

Мета уроку: 
- ознайомити учнів з основами українського законодавства, щодо правового регулювання питань працевлаштування, особливостями, які існують у законодавстві щодо регулювання праці;
-сприяти розумінню правового регулювання суспільних і, зокрема, трудових відносин;
-виховувати активну життєву позицію в дусі дотримання законності.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та умінь.

Методи роботи на уроці: словесні, наочні, робота у парах за технологією «навчаючи вчуся», практична робота з документами та розв’язування юридичних ситуацій.

Вид уроку: урок-презентація з елементами практичної роботи з документами та розв’язування юридичних ситуацій (взаємодіюче навчання).

Міжпредметні зв’язки: історія, тема: «Соціально-економічна політика Центральної Ради»

Економіка, тема: «Заробітна плата в умовах ринку. Соціальний захист та соціальна інфраструктура в економічно розвинутих країнах».

Методико-дидактичне забезпечення уроку: Конституція України, Кодекс законів про працю України, підручник «Основи правознавства» за ред. П.І.Гнатенка, картки-завдання для роботи у парах, завдання для контролю знань, виставка юридичної літератури та букетної продукції, мультимедійний комплекс, презентація «Право громадян України на працю».

Епіграф уроку: «Не досить того, що ти не відмовляєшся від праці,
- ти повинен її вимагати; не гідно людині боятися поту»
                                                                   (Сенека, рим. філософ і письменник)
Хід уроку

І. Організаційна частина ………………………………………………………….1хв.

Привітання учнів, визначення відсутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань ………………………………………………… 3 хв.

Бесіда з учнями по питанням за презентацією:

  • Які соціально-економічні права громадян України ви пам’ятаєте із курсу правознавства та основ економіки?
  • Предметом регулювання якої галузі права є питання, пов’язані з використанням людської праці? (слайди № 2-4)
  • Пригадайте, які гарантії надає держава щодо забезпечення права на працю? (слайди №5 – 6) 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності ………………………………………… 3 хв.
 - Наскільки актуальною є обізнаність громадян щодо юридичних норм трудового      
   права?

Звернення уваги учнів на виставку юридичної літератури та букетної продукції, яка допоможе надати відповіді на питання пов’язані із працевлаштуванням .

ІV. Оголошення, представлення теми уроку та очікуваних результатів…2 хв.

Демонстрація слайду №7 з темою уроку, яку учні записують до конспектів.

Очікувані результати. 

Після цього уроку ви зможете:
- характеризувати трудовий договір та строки його укладання;
-пояснювати особливості прийому на роботу неповнолітніх та особливості правового регулювання праці неповнолітніх;
-розкривати підстави припинення трудового договору.

V. Вивчення нового матеріалу………………………………………………….27 хв.

План вивчення матеріалу

1.     Правове регулювання працевлаштування.
2.     Особливості прийому на роботу неповнолітніх.
3.     Трудовий договір та контракт.
4.     Строки трудового договору, порядок укладання та підстави припинення трудового договору.

Перше питання нового матеріалу розглядається через пояснення викладачем ЗУ «Про зайнятість населення» та зміни у соціально-економічному становищі держави, які зумовили потребу в його прийнятті. Вчитель звертає увагу учнів також на статті КЗпПУ (№5, 21-49), якими регламентуються питання працевлаштування населення, дається визначення понять «трудовий договір, контракт». Учні записують до своїх конспектів визначення понять та дату прийняття закону, переглядаючи слайди презентації № 8-11.

З другого питання заслуховується повідомлення учня, який визначає особливості правового регулювання праці неповнолітніх і молоді,а учні групи розповідають про режим роботи під час проходження практики на ВАТ «ПГЗК».
Вивчаючи наступні два питання, учні працюють за технологією «Навчаючи вчуся» та виконують практичну роботу з документами, готуючи відповіді по завданням ( кожна група отримує свою картку-завдання), а саме:

1.     Хто із працівників має укладати трудовий контракт? Чи всі особи можуть його укладати?
2.     Коли укладається договір про тимчасову роботу?
3.     Коли укладається договір про сезонну роботу?
4.     Який порядок укладання трудового договору з молодим спеціалістом, робітником?
5.     Коли припиняється трудовий договір?
6.     Що є основним документом про трудову діяльність працівника?
7.     Чи встановлюється випробувальний термін при прийнятті на роботу для молодих робітників?

Учні озвучують свої відповіді, які ілюструються слайдами № 12-18 презентації. Вчитель підсумовує вище сказане, звертаючи увагу на те, що саме праця дає можливість людині мати певні матеріальні і духовні блага (слайд № 19).

VI. Узагальнення та систематизація знань ………………………………. 5 хв.

Учні виконують у парах тестові завдання:

І рівень (4 бали)

Виконайте тестові завдання:

1.     За визначенням МОП (Міжнародної організації праці) економічно активне населення - це населення у віці…

а) 14 – 60 років; б) 15 – 70 років; в) 18 – 65 років

2.     Яким законодавством регулюють відносини пов’язані із працею

а) цивільне право; б) господарським правом; в) трудовим правом

3.     Працівники реалізують право на працю шляхом…

а) подання заяви про прийом на роботу

б) укладання трудового договору

4.     Угода між працівником і власником підприємства, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник зобов’язаний створити і забезпечити умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю це…

а) угода про співпрацю; б) договір про наміри; в) трудовий договір

5.     Перший за часів радянської влади кодекс законів про працю було прийнято у …

а) 1918 р.; б) 1924 р.; в) 1972 р.

6.     Цілеспрямована діяльність людини, яка реалізує власні фізичні та розумові здібності з метою отримання певних матеріальних і духовних благ – це…

а) робота; б) праця; в) діяльність

ІІ рівень (3 бали)

Виправте помилки:

1.     Під час працевлаштування на підприємство ВАТ «Електромотор», випускнику 2011 р. ПТУ Трохимову С. запропонували укласти трудовий договір з випробувальним терміном 2 місяці.

Чи правомірні такі дії відділу кадрів підприємства?

______________________________________________________________________________________________________________________

2.     П. Вишня слюсар – ремонтник, працюючи у себе в саду, впав з дерева і зламав ногу. Лікування тривало майже 4,5 місяця. Коли він повернувся на роботу і подав листок тимчасової непрацездатності (лікарняний), виявилося, що вже підготовлено наказ про його звільнення.

Чи матиме законну силу цей наказ? Відповідь обґрунтуйте.

______________________________________________________________________________________________________________________

ІІІ рівень (2 бали)

Порівняйте поняття:

  • Трудовий договір – колективний договір

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  • Кодекс законів про працю - Цивільний кодекс

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
VII. Підведення підсумків уроку ……………………………………….3 хв.

Рефлексія: «Яка особистісна значимість цього уроку для кожного з Вас, шановні?»

Оголошення оцінок.




середа, 26 листопада 2014 р.


Тема.  Юридична відповідальність

Мета: актуалізувавши знання, отримані учнями в дев’ятому класі, розглянути підстави, зміст і види юридичної відповідальності; удосконалювати навички роботи з різними джерелами інформації, сприяти формуванню критичного мислення учнів; у ході поглиблення отриманих раніше знань сприяти формуванню позитивної правосвідомості учнів

Очікувані результати.  Після опрацювання теми учні зможуть:
-пояснити, що таке відповідальність, назвати її види та навести приклади;
-дати визначення юридичної відповідальності, назвати її підстави та розкрити їх зміст;
-назвати обставини, що виключають юридичну відповідальність.

Базові поняття і терміни: «відповідальність», «юридична відповідальність», «види юридичної відповідальності», «Обставини, що виключають юридичну відповідальність».

Структура уроку
І.  Організаційний момент
ІІ.  Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
         1. Поняття, ознаки та підстави юридичної відповідальності
         2. Види юридичної відповідальності
         3. Обставини, що виключають юридичну відповідальність
ІV. Узагальнення та систематизація знань , умінь і навичок
V. Підсумки уроку
VI. Домашнє завдання

Обладнання уроку: підручник, набір карток з правовими ситуаціями для роботи в парах, схеми «Обставини, що виключають кримінальну відповідальність», мультимедійний проектор, витяги з першоджерел
Хід уроку
І.  Організаційний момент
ІІ.  Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
Та держава, в якій громадяни
підпорядковуються законам,
є щасливою під час миру й
непохитною під час війни
                                Сократ
Вчитель:
Люди у своєму житті переважно діють відповідно до норм закону, але іноді все ж таки скоюють негідні вчинки. Історія свідчить, що правопорушення скоюють в усіх країнах незалежно від їх державного або суспільного устрою, і повністю викоренити їх ще нікому не вдавалося.
         На минулому уроці ми розглядали тему «Зміст поняття правопорушення та його структуру» Як ми засвоїли матеріал перевіримо виконавши тестові завдання (На виконання завдань 8 хв)
-         учні виконують завдання
Крім того наші учні мали індивідуальні завдання. Провести міні-дослідження. Користуючись різними джерелами інформації (ЗМІ, спеціальна література, мережа Інтернет), з’ясувати, як визначають фахівці та представники громадськості причини скоєння правопорушень? І який стан скоєння правопорушень в нашій державі, зокрема в нас на Хмельниччині, сьогодні?
Результати досліджень подати у вигляді есе або комп’ютерних презентацій.
І поки наші учні будуть презентувати свої дослідження ми поміркуємо
П р о б л е м н е  п и т а н н я
         Чи можливо усунути всі причини правопорушень?
         -презентація результатів дослідження
         -після презентації учні висловлюють власні думки
 ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Вчитель
Так, насправді усунути всі причини правопорушень неможливо. Держава, державні органи не можуть миритися з усіма випадками порушення законності, спроби окремих осіб підмінити загальнообов’язкові норми права своїм «правом» і задовольнити свої потреби за рахунок порушення прав і законних інтересів інших осіб. У цих ситуаціях держава має вжити адекватні заходи для того, щоб припинити вчинені правопорушення, відновити порушені права і змусити правопорушника діяти в межах законності. Дієвим засобом впливу держави на правопорушника, покликаним забезпечити його правомірну поведінку, відмовитися від спроб робити протиправні діяння є юридична відповідальність. ( І реальна задача держави, полягає у тому, щоб звести  і самі причини і зухвалі правопорушення до гранично низького рівня, що дасть суспільству можливість здійснювати ефективний контроль над протиправними діями.)
І тема сьогоднішнього нашого уроку
ЮРИДИЧНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ (учні записують в зошити)
                                                    План

         1. Поняття, ознаки та підстави юридичної відповідальності
         2. Види юридичної відповідальності
         3. Обставини, що виключають юридичну відповідальність      
На уроці ми маємо актуалізувати знання отримані в дев’ятому класі, розглянути підстави, зміст і види юридичної відповідальності. Поміркувати: для чого існує юридична відповідальність? Чи є вона дієвим засобом боротьби з зухвалими правопорушеннями?
Кожний людський вчинок так чи інакше порушує інтереси інших людей, суспільства. Результат кожного нашого вчинку набуває певного значення для інших людей, а це завжди накладає відповідальність на особистість.
1. Що ж таке відповідальність?
Відповідальність – це покладений на когось або взятий на себе обов’язок відповідати за певну ділянку роботи, справу, за чиїсь дії, вчинки, слова.
В суспільстві діють різні форми соціальної відповідальності: моральна, політична, організаційна, релігійна, партійна, юридична
                                                                                       
Вчитель (коментування з використанням  презентації 2)
          Юридична відповідальність – це обов’язок правопорушника перетерпіти певні негативні наслідки (санкції) за скоєне правопорушення, які визначаються у встановленому законом порядку.

         Застосовуючи юридичну відповідальність, держава ставить перед собою певну мету. По-перше, покарання повинне захистити права й інтереси людей, суспільства від нових посягань. Це так звана охорона функція. По-друге покарання має змінити погляди, свідомість правопорушника, виховати його – виховна функція. По-третє, покарання має застерегти від правопорушення людей, які мають намір вчинити протиправні дії, - запобіжна функція.
         Основні принципи притягнення громадян до відповідальності закріплені в Конституції України: (учні працюють з Конституцією України)
-         закон не має зворотної сили (притягнути людину до відповідальності можна лише на підставі закону, який діяв на час скоєння правопорушення); (ст.58)
-         за одне і те саме правопорушення особа може бути притягнута до відповідальності лише один раз; (ст.61)
-         особа не несе відповідальності за відмову від виконання явно злочинного наказу (ст.60)
-         не несе відповідальності громадянин, який відмовився давати свідчення проти членів своєї сімї чи близьких родичів (ст..63)
-         незнання законів не звільняє від відповідальності (ст.. 68)

Для юридичної відповідальності притаманні певні ознаки
-         до юридичної відповідальності особу можна притягнути тільки за порушення норм права
-         санкції має право накласти лише державний орган
-         здійснюється в суворій відповідності до норм права при дотриманні певного процедурно-процесуального порядку, установленого законом
-         проявляється в обов’язку особи терпіти певні негаразди, втрату певних благ особистого (арешт, обмеження чи позбавлення волі)та майнового (конфіскація майна, штраф) характеру
-         настає тільки за вже скоєні або ті, що чиняться  правопорушення за наявності складу правопорушення.
(пригадаємо, які існують елементи складу правопорушення).

3.Як правопорушення, так і юридичну відповідальність поділяють на окремі види. Найчастіше цей поділ здійснюється відповідно до галузей права, котрі регулюють відносини, щодо яких здійснено порушення.
Які є види юридичної відповідальності ми дізнаємося, опрацювавши текст підручника на стор.69 пункт 2

Індивідуальна робота з підручником
Технологія критичного читання
Учні знайомляться з відповідним пунктом параграфа підручника, роблять позначки олівцем на полях:
«+» - те, що добре відомо;
«-« - нова інформація;
«!» - найважливіша думка;
«?» - положення , які треба додатково дослідити.
На індивідуальну роботу відводиться 5-7 хвилин. Після цього відбувається обговорення тексту.
Фронтальна бесіда
1.Що вам було в тексті добре відоме?
2.Що для вас було новим?
3.Що найбільше зацікавило?

Підсумуємо матеріал заповненням таблиці
Види юридичної відповідальності
Вид юридичної відповідальності
У яких випадках настає
Вік, з якого можливе притягнення до відповідальності
Приклад правопорушення, за скоєння якого настає цей вид юридичної відповідальності
Кримінальна
 За скоєння злочинів
За всі злочини з – 16 років
За найтяжчі злочини – з14 років

Адміністративна
За адміністративне правопорушення
З 16 років

Цивільно-правова
За порушення норм цивільного права
З 14 до 18 років – несе самостійно, у разі нестачі коштів – відповідають батьки, з 18 років – несе самостійно

Дисциплінарна


Матеріальна
За порушення трудової, навчальної, службової дисципліни
За матеріальну шкоду
З часу вступу на роботу



4. Для того щоб особу було притягнуто до відповідальності потрібно виконати декілька умов. Передусім юридичну відповідальність може нести лише особа, яка досягнула встановленого віку.
Крім того, до юридичної відповідальності може бути притягнуто лише особу, яка може розуміти значення своїх дій та керувати ними. Тому не можна притягнути до відповідальності людину, яка має хронічну душевну хворобу, є розумово відсталою. Така особа вважається неосудною. У той же час особа, яка не може керувати своїми діями внаслідок алкогольного чи наркотичного сп’яніння , не звільняється від юридичної відповідальності – адже вона сама довела себе до такого стану. Більше того, скоєння правопорушення в такому стані є обставиною, яка обтяжує відповідальність.
Проте за певних обставин навіть коли вчиненні дії, що мають ознаки правопорушення, особу, яка його вчинила не буде притягнуто до юридичної відповідальності.
Розглянемо ситуацію. Олійник прокинувся вночі від шкряботіння під дверима його квартири. Коли він запитав, хто там, невідомі почали ламатися у двері, намагаючись їх вибити. Тоді Олійник узяв рушницю, зарядив і попередив, що стрілятиме. Але невідомі продовжували ламати двері. Коли двоє осіб виламали двері і вдерлися до квартири, Олійник вистрелив. У результаті один із злочинців помер, а другий був тяжко поранений.
- Як кваліфікувати дії Олійника?
- Чи буде він відповідати за вбивство і поранення невідомих?
Його дії є необхідною обороною

Коментування схеми Необхідна оборона
(схема подана на слайді)
Ще однією обставиною, що виключає кримінальну відповідальність є крайня необхідність. Розглянемо ситуацію. Водій вантажівки з метою уникнення зіткнення з маршрутним таксі, спрямував свій автомобіль на зустрічну смугу і зіткнувся з іншою вантажівкою. Унаслідок зіткнення водій зустрічної вантажівки отримав тілесні ушкодження.
-         Чи були дії водія правопорушенням?
-         Як на вашу думку, чи буде він нести юридичну відповідальність?
Коментування схеми Крайня необхідність
(схема подана на слайді)
Положення про крайню необхідність та необхідну оборону як обставини, що виключають юридичну відповідальність, містяться в Кодексі України про адміністративні правопорушення, у Цивільному кодексі України, але найбільш розвинуті відповідні правові інститути в кримінальному законодавстві. У Кримінальному кодексі України подано перелік обставин, що виключають злочинність діянь і ознаки, за якими слід відмежовувати ці діяння від злочинів. До таких обставин належать: необхідна оборона, крайня необхідність, уявна оборона, Затримання особи, яка вчинила злочин, фізичний або психічний примус, виконання наказу або розпорядження, виконання спеціального завдання з попередження або розкриття злочинної діяльності організованої групи чи злочинної організації.

IV. Узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок (закріплення нового матеріалу)
Виконаємо
Міні-практикум з використанням нормативно-правових актів. Проаналізуйте запропоновані ситуації і визначте (зробити висновок)
-         Які правопорушення скоїли особи?
-         Який вид відповідальності наступає за ці дії?
-         Чи будуть особи притягнуті до юридичної відповідальності?
Свої думки аргументуйте
(Робота учнів в парах)
 Інформаційна картка № 1 (ККУ ст. 39)
Повертаючись із села у місто на власному автомобілі, громадянин Онишко вирішив підвезти своїх односельців, що «голосували» на дорозі. Доїжджаючи до міста, внаслідок дощу, Онишко не впорався з керуванням і зїхав у кювет. У результаті одна із пасажирок отримала серйозні ушкодження. Онишко намагався зупинити проїжджаючі автомобілі, але жоден із них не зупинився. Тоді він вийшов на дорогу і став посередині, в результаті чого водій автомобіля, що рухався по шосе, змушений був зупинитися. Але відмовився відвести потерпілу до лікарні, оскільки він поспішав на важливу зустріч, а кров, яку втрачала потерпіла, може замастити його автомобіль. Після цього Онишко насильно забрав у водія автомобіль і доставив жінку до лікарні, врятувавши їй життя.
Як кваліфікувати дії Онишка?


Інформаційна картка 2 (ККУ ст. 36)
Неповнолітні Олексій (16 років) та Сергій (15 років) вночі у дворі будинку намагалися вчинити крадіжку ковпаків з автомобіля Комарова. Чоловік в цей час знаходився у своїй квартирі (на 2-му поверсі  будинку).
Почувши у двері підозрілий шурхіт, вийшов на балкон і двічі вистрелив із мисливської рушниці в напрямі хлопців, наказавши їм підняти руки. Піднявши руки, хлопці почали просити Комарова не стріляти, оскільки вони нічого не зробили. Але Комаров двічі вистрелив у хлопців, що стояли із піднятими руками, причинивши їм тяжкі тілесні ушкодження. Як кваліфікувати дії Комарова?

Інформаційна картка № 3 (ККУ ст.37)
Кульков, Лаптєв і Сенченко жили в одній кімнаті гуртожитку. Кульков займався спортом і часто вихвалявся, що він нікого не боїться. Прага, Сенченко та їхній знайомий Куліш вирішили налякати Кулькова. Близько 23.00. вони зустріли Кулькова за рогом будинку у темному місці й почали вимагати гроші. При цьому Прага підійшов ззаду і схопив хлопця за шию. Кульков вдарив кулаком в обличчя Сенченка, який впав, і при падінні вдарився головою об камінь та від одержаної черепно-мозкової травми  через 3 дні помер у лікарні. Чи буде нести юридичну відповідальність Кульков?

Інформаційна картка № 4
Завод, що випускає шини за договором постачання, 5 років регулярно забезпечував автопідприємство шинами для вантажних автомобілів та тракторів, які доставлялися залізницею. Проте чергова партія шин не була доставлена вчасно, оскільки працівники залізниці оголосили страйк і повністю було припинено на кілька днів рух потягів. Чи нестиме (і яку саме) відповідальність завод?


Інформаційна картка № 5
Водій Максименко 10 лютого зявився на роботі о 10.00, тоді як робочий день на підприємстві розпочинається о 6.00. У пояснювальній записці Максименко вказав, що він проспав. Чи є його дії правопорушенням? Якщо є, то який вид відповідальності наступає?


Інформаційна картка 6 (ККУ ст. 38)
Під час затримання громадянина Пилипенка, якого застали при вчиненні грабежу, працівник міліції  завдав йому тілесних ушкоджень середньої тяжкості через те, що Пилипенко чинив фізичний опір та погрожував застосуванням зброї. Чи буде нести відповідальність за нанесення тілесних ушкоджень працівник міліції?




Інформаційна картка №7 (ККУ ст. 40)
Касир банку, якому грабіжник погрожував пістолетом, віддав останньому гроші на його вимогу. Чи буде нести юридичну відповідальність касир?

Інформаційна картка №8 (Кодекс законів про працю ст. 130)
Чи виключається юридична відповідальність у наведеній ситуації.
Начальник цеху віддав токареві наказ розпочати роботу на новому верстаті. Через деякий час верстат вийшов з ладу, оскільки були допущені технологічні відхилення при його установці


Інформаційна картка №9
Розгляньте ситуацію та дайте їй правову оцінку. Визначте вид правопорушення (якщо таке має місце)
Перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, громадянин Кісілюк (26 років) вимагав від водія автобуса змінити маршрут. На зауваження водія і пасажирів відповідав брутальною лайкою.

Інформаційна картка №10 (ЦКУ ст.1187)
Товари, що згідно договору, перевозила фірма «Пароплав», були знищені під час шторму. Це принесло матеріальні збитки фірмі «Титан».
Чи буде нести ( якого виду) юридичну відповідальність фірма «Пароплав»?


V. Підсумки уроку

Повернемось до нашого питання : для чого існує юридична відповідальність? Чи є вона дієвим засобом боротьби з зухвалими правопорушеннями?  (учні висловлюють власні думки)
Вчитель виставляє оцінки за урок ( оцінюється тест, робота з підручником, творчі індивідуальні завдання, робота над практичними завданнями, висловлювання власних думок з приводу проблемних питань)
Перегляд відеоматеріалу  «Казкові герої в країні прав і обов’язків»

VI. Домашнє завдання
1.     Опрацювати текст підручника
2.     Завершити таблицю «Види юридичної відповідальності»
3.     Повторити матеріал теми «Основи теорії права. Правовідносини»
4.     Випереджувальне завдання. Підготувати доповідь за темою «Основні етапи розвитку української державності».